Menu

İlim Hizmet Araştırma Merkezi

TGTV’NİN ÜYE KURULUŞLARLA BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ YEMEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Üye kuruluşlar ve gönüllü teşekküllerimizin temsilcilerinin katıldığı “TGTV Yemen Bilgilendirme Toplantısı” Ensar Vakfı’nın konferans salonunda yapıldı. Bilgilendirme toplantısına Yemen’den, Yemen STK’lar Birliği Başkanı; Dr Abdurrakiib Obad, Yemen Türkiye Dayanışma Derneği Başkanı; Dr. Mohammed Alhumagkani ve Kemal Şerifi katıldılar.
TGTV Ortadoğuyu Konuştu
Bilgilendirme toplantısı açış konuşması yapan TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, “Yemeni Vilayetimiz olarak görüyoruz. Mekke ve Medine’nin güvenliği Yemen’den başladığı için Osmanlı döneminde biz Yemen’de çok sayıda şehit vermişiz ve bugün Anadolu’da bu şehitleri hatırlatan türküler hala söylenmektedir.” Dedi. Yemen’in Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesinde stratejik önemi olduğuna değinen Akbulut, bu bilgilendirme toplantısı ile Yemen de neler olup bittiğini öğrenmeye çalışılacağını söyledi.

Bilgilendirme yapan Yemen heyeti aşağıdaki bilgileri katılımcılara aktardılar.

“Yemen’de bu kadar hızlı bir değişimin olmasını beklemiyorduk. Kuzey Yemen 1990 yılına kadar Şiilerle birleşti. 1994 yılında Yemen’de savaş meydana geldi. Milli diyalog hedefli bir anayasa hazırlandı. Ancak husiler bu anayasanın çıkmaması için çalıştılar.

Yemen, Mekke ve Medine’nin kapısıdır. Yemen’in Müslüman olmasına Peygamberimiz sevinmiştir. Yemen’in 25 milyon nüfusu vardır ve hepsi müslümandır. Müslüman nüfusun %70’ten fazlası ehlisünnettir. Osmanlı Yemen’in gelişmesi ve hür olması için çalışmış ve husilere engel olmuştur. Yemen 30 yıl Abdullah Salih’in idaresinden kurtulmak için çalışmıştır. Abdullah Salih’ten sonra Körfez Ülkelerinin girişimiyle Abdulmansur üzerinde ittifak sağlandı. Müşterek diyaloglar üç ay devam etti ve temaslardan sonra servet ve finans yönetimi konusunda bir anlaşma sağlandı. Ancak husiler kabul etmediler.

Husiler İran tarafından destekleniyorlar. İran 1992 yılından beri Eritre ve adalar üzerinden Yemen’in kuzeyine silah yığınağı yapmaktadır. İran husileri Lübnan’da askeri eğitim vererek yetiştirmiştir. Şuan İran’da 4500 Yemenli öğrenci eğitim görmektedir. Yemen’de 4 TV kanalı yine İran tarafından desteklenmektedir.

60 bin silahla silahlanan ve silah sağlanan husiler ülkeyi işgal ettiler. Husilere direnen aşiretlere Suudi Arabistan destek vermedi. Yeni karalın, husilere karşı direnen kabileleri destekleyeceği ümit edilmektedir. Mevcut başkan, orduya husi elbisesi giydirdi ve silahlarla birlikte ordunun önemli kısmı husiler tarafından yer aldı. SANA 1 günde düştü. Yemen şuanda husi bombardımanı altındadır. Halk sivil direnişten yanadır. İç savaş çıksın istenilmemektedir. Ancak sivil halk gösterileri silahla susturulmaktadır.

Körfez ülkeleri ve liderleri stratejik ve ortak düşünceye önem vermeksizin şahsi düşüncelerle attıkları adımlarla, Yemene iki büyük zarar vermişlerdir. Yemen’in fakir kalmasına aldırış etmemişlerdir. ABD, İran gibi ülkelerle Yemen halkının menfaatine olmayacak şekilde ittifak içine girmişlerdir.

Abdullah Salih gizli olarak hala bu işlerin arkasında rol almaktadır. Mescit ve medreseler yıkılmaya başlandı. Yemen şu anda başkansız, hükümetsiz ve ordusuzdur. Ülkede açlık baş gösterebilir. Yemen’de şu anda can güvenliği yoktur.

Yemen’in enerji bölgesi(petrol, gaz) Hadramut ve Marib’de her an bir iç savaş çıkması söz konusudur. Yemen halkı birbirine çok tutkundur. Özellikle güney yemendeki halk arasında güçlü kenetlenme meydana gelmiştir.

Türkiye kamuoyundan talebimiz, bizim sesimizi duymaları ve duyurmaları olacaktır. Talep etmek için buralara gelmedik. Müşterek hareket etmek için geldik. Türkiye’de büyük toplantılar yaparak sesimizi dünyaya duyurmak istiyoruz. Yemen halkı kendisi üzerinde oynanan oyunları idrak etmiştir. İran – ABD ittifakının husilere verdiği desteği Yemen halkı bilmektedir. Ancak bunlara cevap vermek için güç kazanmak gerekmektedir.”

KATILAN TGTV ÜYESİ KURUM

1. AHISKALILAR VAKFI

2. AKABE VAKFI

3. ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR VAKFI

4. ASDER ADALETİ SAVUNANLAR DERNEĞİ

5. ASKON ANADOLU ASLANLARI İŞADAMLARI DERNEĞİ

6. BAYRAMPAŞA YEŞİL CAMİ İLME HİZMET VAKFI

7. BESADER, BALKAN MÜSLÜMANLARIYLA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

8. BURAK MUKADDES MEKÂNLARI TANITMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ

9. DENİZ FENERİ DERNEĞİ

10. DÜNYA TÜRKMENLERİ EĞİTİM VAKFI

11. ENSAR VAKFI

12. ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ (ESDER)

13. FİDDER, FİLİSTİN DAYANIŞMA DERNEĞİ

14. GİMDES GIDA İHTIYAÇ MADDELERI DENETLEME VE SERTIFIKALANDIRMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞI

15. GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI VAKFI (GİV )

16. HAYRAT VAKFI

17. HİKMET EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

18. İHAM, İLİM HİZMET ARAŞTIRMA DERNEĞİ

19. İHLÂS VAKFI

20. İLİM YAYMA CEMİYETİ

21. İLİM YAYMA VAKFI

22. İNSAN EĞİTİMİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI

23. İNSANLIĞA HİZMET VAKFI

24. İSRA ULUSLARARASI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

25. İSTANBUL MALİ MÜŞAVİRLER VE MUHASEBECİLER DERNEĞİ(İSMMMD)

26. MİMAR VE MÜHENDİSLER GRUBU

27. MİRASIMIZDER KUDÜS VE CİVARINDAKİ OSMANLI MİRASINI KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ

28. ÖMER DERİN VAKFI

29. ÖNDER İMAM HATİP LİSELERİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ

30. ÖZKEVSER VAKFI

31. SAFA EĞİTİM YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA VAKFI MEHMET

32. SUFFA VAKFI

33. TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ

34. ÜMRANİYE HİZMET VAKFI

35. YEDİHİLAL DERNEĞİ

36. YERYÜZÜ DOKTORLARI

KATILAN GÖNÜLLÜ TEŞEKKÜLLER

1. AD-DER

2. AFRİKA DOSTLUK DERNEĞİ

3. EMEKLİ İLAHİYATÇILAR DERNEĞİ

4. ENSAR VAKFI ARTVİN ŞUBESİ

5. HAYRAT ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DERNEĞİ

6. İSTANBUL STRATEJİK DÜŞÜNCE DERNEĞİ

7. KÜLTÜRLÜ GENÇLİK DERNEĞİ

8. SÜREYYADER, SÜREYYA EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

9. YERYÜZÜ MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ

 

7062066_orig 4115206_orig 6194412_orig 3624101_orig 1713450_orig 3769056_orig 6075124_orig