Menu

İlim Hizmet Araştırma Merkezi

Günümüz İnanç Problemleri Sempozyumu İstanbul İlahiyat’da Gerçekleştirildi

18. Kelâm Anabilim Dalları Koordinasyon Toplantısı ve Halkın Soruları Bağlamında Günümüz İnanç Problemleri sempozyumu 24-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelâm Anabilim Dalınca tertip edildi.
Koordinasyon toplantıları ilk defa 1996 yılında Konya Selçuk Ü. İlahiyat Fakültesi (Necmettin Erbakan Üniversitesi) tarafından düzenlendi. O tarihten bu yana aksamadan devam eden toplantının sonuncusu İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Son yıllarda koordinasyon toplantısı ile birlikte bir sempozyum konusu da belirlenmektedir. Bu çerçevede geçen yıl Malatya’da düzenlenen toplantıda Diyanet İşleri Başkanlığı’na sorulan itikadi sorular tasnif edilerek Uluhiyet-Nübüvvet-Ahiret başlığına göre bütün kelâm öğretim elemanlarına dağıtılmıştır. Bu sorular bağlamından hazırlanan tebliğler 2 gün boyunca her oturumda 3 adet olmak üzere toplam 5 oturum halinde sunulmuştur.

24 Nisan Cuma günü saat 09:00’da başlayan programın Açılış Oturumunda öncelikle ev sahibi olarak Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Aydın hoş geldiniz konuşması yaparak emeği geçen bütün şahıs, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
Fakülte adına Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Abdullah Tirabzon selamlama konuşması yaptıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük kürsüye gelerek halkın ne tür soru ve sorunlarla karşı karşıya kaldıklarından bahsetti. Özellikle mail yoluyla gelen soruların istatiksel hesaplarının ilgili sitenin veritabanında tutulduğunu vurgulayarak güncel dini problemlerin tespiti açısından yapılanlara dikkat çekti.
Son olarak programın sponsorluğunu da üstlenen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı davet edildi. Belediye olarak kültürel faaliyetlere verdikleri önemi ifade eden Çağrıcı, bu tür ilmi ve kültürel faaliyetleri her zaman desteklemeye hazır olduklarını belirtti.
Açılış oturumunun sonunda verilen 30 dakika aradan sonra, 1. Oturum saat 11:00’de başladı. Öğle yemeği ve Cuma namazından sonra 2. Oturum saat 15:00’de başladı. Saat 17:00-18:30 arasında ise Koordinasyon oturumu yapıldı. Saat 19:00’da başlayan Boğaz turuyla İstanbul’un ve Boğazın eşsiz güzelliklerini yaşayan katılımcılara akşam yemeği vapurda ikram edildi.

Cumartesi günü saat 09:30’da başlayan programda Değerlendirme oturumuyla birlikte toplam dört oturum yapılmıştır.
Değerlendirme toplantısında genel değerlendirmelerin yanı sıra gelecek yıl yapılması planlanan koordinasyon toplantısının Çukurova Üniversitesi İlahiyatFakültesi’nin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.