Menu

İlim Hizmet Araştırma Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez İmsak Tartışmaları Hakkında Ne Dedi?

  Mehmet Görmez Dayanamadı, Sonunda Patladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Sosyal Tesislerinde gazetecilere verilen iftarın ardından açıklamalarda bulundu.

AHLAK SORUNUNA DÖNÜŞMÜŞTÜR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Artık imsak tartışmaları Türkiye’de bilgi sorunu olmaktan çıkmış, bir ahlak sorununa dönüşmüştür. Bu da bizi üzüyor” dedi.

Son 3 yıldır her Ramazan’da bir imsak tartışmasının yaşandığına değinen Görmez, Türkiye gibi bir ülkede, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve 80 aşkın ilahiyat fakültesinin olduğu bir ülkede çeşitli gözlem araçları ile semanın, güneşin, yıldızların, ayın bütün hareketlerini canlı olarak izlenebildiği bir dünyada, imsak vaktini tartışarak geçirmeyi Ramazan’ın manevi iklimini sabote etmek olarak değerlendirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asla tarihinde kıyısında, köşesinde kalmış şahıs ve marjinal görüşlerle amel etmediğini kaydeden Görmez, bütün İslam alemindeki değerlendirmeleri de dikkat alarak çalışma yaptıklarını belirtti. İmsak tartışmalarının artık Türkiye’de bir bilgi sorunu olmaktan çıktığını, bir ahlak sorununa dönüştüğünü de vurgulayan Görmez, çıplak gözle gözlem yaparak ortak bir takvim yapmaya hiçbir milletin sahip olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak : HABER 7