Menu

İlim Hizmet Araştırma Merkezi

7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum

 

 

 

 

 

7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum

416_HY-211x300Tüm Din Hizmetleri Derneği (Tüm Din-Der), ‘7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum’ etkinliği düzenledi. Fatih Camii’nin dolduran binlerce çocuk öğle namazını birlikte kılarak namaza başladı.Tüm Din-Der, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle çocukları namaza alıştırmak amacıyla ‘7 Yaşındayım Namaza Başlıyorum’ etkinliği düzenledi. Binlerce çocuk Fatih Camii’ndeki programa aileleriyle birlikte katıldı. Cami avlusunda kayıt yaptıran çocuklar, büyükleriyle birlikte namaz için son hazırlıklarını yaptı. Erkek çocukları cami avlusunda babaları ile birlikte abdest aldı. Kız çocuklarının kıyafetleri ise anneleri tarafından özenle düzeltildi. Başörtüsünü örten ve abdestini alan çocuklar daha sonra camiye girdi.

Çocuklarıyla birlikte camiye gelen vatandaşlar, mutluluklarını dile getirdi. Bazı vatandaşlar etkinliğe katılmak için şehir dışından geldiğini aktardı. Aileler, namazı önemsediklerini ve çocuklarını alıştırmak için hiç düşünmeden programa katıldıklarını ifade etti. Heyecanlı oldukları gözlerinden okunan çocuklar ise namaz kılmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Namaz için ezanın okunmasını bekleyen çocuklar, camide de oyun oynamaktan geri kalmadı. Kimi arkadaşıyla güreş tutu, kimi de getirdiği balonlarla oynadı. Cami cemaati ise çocukların camilere ve namaza alıştırılması anlamında etkinliği yerinde buldu. Vatandaşlar, çocuklarla birlikte namaz kılmaktan çok mutlu olduklarını dile getirdi. Fatih Camii’ni tıka basa dolduran çocuklar, büyükleriyle birlikte öğle namazını kıldı. Yaşları daha küçük olan çocuklar ise safların arasında dolaşmayı tercih etti.

Tüm Din Hizmetleri Derneği Genel Başkanı Metin Kaçar, “Biz Tüm Din Hizmetleri derneği olarak bu sene camiler ve din görevlileri haftası etkinlikleri kapsamında çocuklarla ilgili bir program hazırlamak istedik. Peygamber efendimizin ‘7 yaşına geldiklerinde çocuklarınıza namaz öğretin’ hadisi şerifinden yola çıkarak 6-12 yaş grubu çocuklarımızı davet ederek toplu namaz kılmak istedik. Biz davet ettik, çocuklarımızda aileleri ile birlikte icabet ettiler.” dedi.

Etkinliğe katılan çocuklara namaz sonrasında seccade, tesbih, takke ve başörtüsü gibi hediyeler verildi. Yapılacak kura sonunda da bazı çocuklara altın, tablet gibi hediyeler verileceği bildirildi.

Kaynak:Haberler.com