Menu

İlim Hizmet Araştırma Merkezi

HZ. HUZEYFE BİN YEMAN

İslam dininin doğru bir şekilde anlaşılıp hayata bütün yönleriyle uygulanabilmesi için, İslam dininin indirilmiş olduğu toplumun öğrenilmesi gerekmektedir.

Toplumun siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel, dini vb. boyutlarının tam olarak öğrenilmesi, bize Kur’an-ı Kerim ayetlerinin indiriliş sebeplerini de sunacaktır. Dolayısıyla biz, buradan yola çıkarak ayetleri daha iyi ve indiriliş sebebine uygun olarak kavrayabilecek ve bu sebepleri kullanarak günümüzde karşılaştığımız problem ve sorulara Kur’an çerçevesinde cevaplar bulabileceğiz.

İslam dininin tam anlaşılabilmesi şüphesiz onun peygamberi olan Hz. Muhammed (sas)’in hayatının doğru bir şekilde öğrenilmesiyle yakından alakalıdır. Onun hayatını öğrenmek bir Müslüman olarak bizi ilgilendirdiği gibi, bundan da önemlisi onun getirdiği mesaj ve ilkelerin daha iyi anlaşılmasında büyük bir rol oynayacaktır.

Onun hayatını öğrenmek sadece Hz. Peygamber’in şahsi yaşantısıyla yetinilebilecek bir durum değildir. Bunun için onunla arkadaşlık yapan ve ona ilk günden son ana kadar inanıp destek veren, onu asla yalnız bırakmayan, savaşta ve barışta her zaman yanında olan sahabenin hayatının da öğrenilmesi gerekmektedir.

Sahabenin en önde geleninden, tarihsel anlamda çok fazla etkisi olmayanına kadar, bu insanların hayatlarının öğrenilmesi, hiç umulmadık konularda bizlere yol gösterici olabilmektedir. Müslümanların önderleri olan bu kişilerin hayat hikâyelerini öğrenmemiz, hem tarihi bilgi anlamında bize yardımcı olacak hem de bu yaşanmışlıklardan kendimize dersler çıkartıp hayatı daha iyi anlamlandırmamıza yardımcı olacaktır.
Bu amaçla hayat hikâyesini anlatmaya çalışacağımız Huzeyfe b. Yemân, bize örnek olacak pek çok yaşanmışlığı hikâyesinde barındıran Müslümanlardan birisidir. Müslüman olması, Hz. Peygamber ve dört halife zamanında yaptıkları bu hikâyenin içeriğini oluşturacak önemli konuların başında yer almaktadır.