Menu

İlim Hizmet Araştırma Merkezi

2014’de Hac Başvuruları Alınmayacak

Hacca gitmek  için 1 milyon 370 bin kişi sırada beklerken 2014 yılında başvuru alınmayacağı öğrenildi. Kâbe’deki genişletme çalışmalarının devam ediyor olması nedeniyle gelecek yıl da hac kontenjanına sınırlama getirilmesi söz konusu…
Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Kâbe’deki inşaat çalışmaları nedeniyle getirilen yüzde 20 kota indirimi yüzünden 2014 yılında hac başvurusu açılmayabilir.Suudi Arabistan devleti tarafından yürütülen Kâbe genişletme çalışmalarının devam ettiği belirtilirken inşaatın önümüzdeki 2 yıl daha süreceği aktarıldı.
GARANTİLEYENLER GİDECEK
Tüm Müslüman ülkelere uygulanan yüzde 20 kontenjan azaltılmasına gidilmesi nedeniyle, Türkiye’de 74 bin olan kontenjan, 59 bin 200’e düştü. Bu yıl başvuru yapıp, kurayı kazanan daha sonra kontenjanların düşmesi nedeniyle bir sonraki yıl kurasız gitme sözü verilen 14 bin 800 adayın kontenjandaki yeri garantilendi. 2014 yılı için verilecek 59 bin 200 kontenjanın 14 bin 800’ünün bu vatandaşlara verileceği kaydedildi. Bu durumda bu seneki toplam 74 bin kişi içinden yeni bir kura ile çıkartılan 14 bin 800 kişi ile birlikte 2007 yılından bu yana hacca gidemeyenler 2014 yılında hacca götürülecek. 2007 yılında olanların bir kısmının ise 2015 yılına bırakılacağı öngörülüyor.
PROTOKOL 12 OCAK’TA
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez beraberindeki heyetle 12 Ocak’ta, 2014 yılı hac protokolünü imzalamak için Cidde’ye gidecek. Başkan Görmez’in hac prokolü imza töreninde kontenjan konusunu da ele alacağı bildirildi.
NETLİK KAZANACAK
2014 yılı için başvuru açılıp açılmayacağı ise Başkan Görmez ve beraberindeki heyetin Türkiye’ye döndükten sonra yapılacak Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu kararı ile kesinlik kazanacak. 2014 yılı için hac başvurusunun yapılıp yapılmayacağı Şubat ayındaDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacağı bildirilirken görüşler kısıtlamanın iki yıl daha devam edeceği yönünde.
Yıkım devam ediyor
Mekke’de Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları kapsamında ikinci etap yıkım çalışmaları devam ediyor. Hac döneminin ardından başlayan ikinci etap yıkım çalışmaları kapsamında Kabe’nin kuzey duvarı üzerindeki ‘Altın Oluk’un karşısında bulunan bölüm, iş makinalarıyla kısa sürede yıkıldı. Yıkım sırasında ziyaretçilerin zarar görmemesi için güvenlik önemleri alındı. 2014 yılı hac dönemine kadar tamamlanması öngörülen ikinci etap yıkım çalışmaları 24 saat boyunca devam ederken, çalışmalara sadece namaz vakitlerinde ara veriliyor. Bir sonraki hac dönemine kadar, genişletme çalışmaları kapsamında daha önce sökülerek kaldırılan revakların da yeniden yerlerine konulması planlanıyor.
UMRELER BAŞLADI
Öte yandan aralık ayı itibarıyla umre ziyaretleri de başladı. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda ziyaretçi umre için kutsal topraklara gelirken, otellerdeki doluluk oranları da yükselmeye başladı.
2 yıl sonra normale dönecek
Diyanet, hacca gitmek için 1 milyon 370 bin kişinin sırada beklediğini açıkladı. Kâbe’deki genişletme çalışmaları nedeniyle hac kontenjanına yüzde 20 kısıtlamasının 2 yıl sonra kaldırılacağı, sürecin 2 yıl sonra normale döneceği belirtildi.
Kaynak: haber7.com